NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

JAK ZAGOSPODAROWAĆ TEREN NA OKOŁO NAGROBKA?

Często w momencie zakupu nagrobka zastanawiamy się jak zagospodarować teren na około nagrobka? Rozwiązań jest dość dużo:

 – kostka brukowa w krawężniku lub na zaprawie cementowej
 – kostka granitowa w krawężniku
 – okładziny granitowe polerowane lub palone

Na co się więc zdecydować? Wszystko zależy od możliwości terenu w którym pomnik zostaje zamontowany, czyli krótko mówiąc od ilości miejsca, które nam zostaje na około nagrobka. Są cmentarze, na których jest tak ciasno, że jedynym rozwiązaniem jest ułożenie kostki brukowej na zaprawie cementowej – wtedy zdaje ona egzamin, natomiast w miejscach gdzie przestrzeni jest więcej polecamy kostkę brukową w krawężniku ponieważ jest to zdecydowanie trwalsze rozwiązanie. Krawężnik trzyma kostkę „w całości” i zapobiega jej rozchodzeniu się. Jest to rozwiązanie na wiele lat. Podobnie wygląda sprawa z kostka granitową – układamy ją tylko w krawężniku
Natomiast jeżeli chcemy mieć całkowity spokój z rosnącymi chwastami lub trawą to idealnym rozwiązaniem jest ułożenie okładzin granitowych na około nagrobka. Okładziny to płyty granitowe w grubości 3 cm z polerowanego lub palonego granitu /palony granit jest szorstki w dotyku, okładziny są wtedy anty – poślizgowe/  Mogą być gładkie lub nacinane z góry w kształt kostki. Często okładziny są montowane na tym samym fundamencie co nagrobek – to powoduje, że są bardzo stabilne.


JAK DBAĆ O POMNIKI WYKONANE Z GRANITU?

Często klienci pytają jak dbać o zamontowany na cmentarzu nagrobek?  Zawsze zalecamy pielęgnację granitu wodą i płynem do mycia naczyń. Tylko tyle i aż tyle – a co ze środkami do pielęgnacji granitów i do impregnacji kamienia? Prawda jest taka, że większość tych preparatów jest dość tłusta i nieumiejętne ich użycie może spowodować powstanie plam w granicie lub wręcz delikatną zmianę ich barwy. Na rynku są oczywiście profesjonalne środki do pielęgnacji granitu i jeżeli już chcemy zdecydować się na posmarowanie naszego granitu jakąś chemią to polecamy tylko i wyłącznie profesjonalne preparaty przeznaczone do tego typu kamienia.


DLACZEGO NAGROBKI WYKONUJE SIĘ Z GRANITU?

Granit to skała magmowa – dość twarda i występująca w przeróżnych brawach w zależności od miejsca jej występowania. Granit po obróbce szlifierskiej jest gładkim i błyszczącym kamieniem, łatwym w pielęgnacji i bardzo wytrzymałym. Jest więc idealnym materiałem do wykonywania nagrobków. Jest odporny na warunki atmosferyczne dlatego nagrobki granitową wytrzymują wiele długich lat.


CO MA WPŁYW NA CENĘ NAGROBKA?

Często klienci pytają się dlaczego są tak duże różnice w cenach nagrobków skoro wszystkie wykonane są z tego samego materiału czyli granitu? Na cenę nagrobka ma wpływ wiele czynników:
 – jego rozmiar
 – ilość użytego materiału
 – rodzaj wykończenia
 – rodzaj użytego granitu, czyli potocznie kolor kamienia

Granity sprowadzane są z całego świata, w Polsce oczywiście też mamy granity ale jest ich dość mało i występują raczej w jasnych kolorach. Na cenę ma więc wpływ w dużej merze kolor granitu a co za tym idzie jego dostępność i miejsce występowania. Im rzadszy granit, im mniej dostępny, im mniejsze są jego złoża i co za tym idzie większe koszty wydobycia tym jest droższy.
Wykończenie pomnika tez nie jest bez znaczenia, proste wykończenie tzw faza techniczna jest tańsza niż wykonanie zaokrągleń czy kształtów na płycie. To samo tyczy się nagrobka prostego i z np. tablicą rzeźbioną.


NAPIS PIASKOWANY W KAMIENIU CZY CHROM-NIKIEL?

Wybór rodzaju napisu na nagrobku to bardzo ważna część podejmowania decyzji o wyglądzie pomnika.  Napis piaskowany w kamieniu to napis wyryty w granicie, natomiast napis z chrom-niklu to litery nakładane na tablicę.
Napis piaskowany może zostać w stanie surowym – ale uwaga jest on widoczny tylko na nagrobkach ciemnych lub kolorowych ale w ciemnych odcieniach. Napis piaskowany można tez pokryć farbą w kolorze złotym, srebrnym, białym lub czarnym.
Litery z chrom-niklu mogą być w kolorze srebrnym błyszczącym lub satynowym, złotym i czarnym. W naszym zakładzie mamy wzorniki napisów i  krzyży piaskowanych oraz  liter i krzyży chrom-niklowych, zawsze staramy się też doradzić w wyborze odpowiedniego kształtu i koloru napisu. Do nagrobków jasnych zawsze proponujemy czarny kolor napisów – jest najbardziej widoczny i nie zlewa się z kamieniem.

JAKIE DODATKI WYBRAĆ DO NAGROBKA ŻEBY NIE PRZESADZIĆ?

Wybór kształtu nagrobka i koloru granitu to jedno ale często zastanawiacie się Państwo jakie dobrać do niego dodatki, żeby były praktyczne i nie zaburzyły wyglądu nagrobka. Mamy w naszym zakładzie szeroka ofertę dodatków:
 – wazony granitowe
 – wazony mrozoodporne z żywicy epoksydowej
 – misy granitowe na kwiaty doniczkowe i z elementami chrom-niklu
 – misy z żywicy epoksydowej na kwiaty doniczkowe
 – lampiony granitowe i z elementami chrom-niklu
 – lampiony z żywicy epoksydowej
 – ozdoby z chrom-niklu
 – ozdoby z żywicy epoksydowej
 – ozdoby ceramiczne  

To jakie wybierzemy dodatki zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, jeżeli nie odwiedzamy grobu zbyt często sprawdzą się nam dodatki z żywicy epoksydowej, które są mrozoodporne. Jeżeli zależy nam na dobraniu dodatków w kształcie pasującym do kształtu nagrobka to polecamy dodatki granitowe, które mamy pojedynczo jak i w całych zestawach wazon, misa, lampion.